دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره, فرایند جوشکاری طلا و نقره, کاربرد جوشکاری لیزری طلا, مزایای دستگاه جوش لیزری طلا

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره | امروزه جوشکاری لیزری پیشرفت بزرگی در صنعت جواهرسازی است که با گذشت زمان شهرت یافته است. شما میتونید مقاله قیمت خدمات برش لیزر فلزات مطالعه نمائید.

جوش لیزری به دلیل ویژگی‌های منحصر به فرد و دقت بالایی که دارد به طور گسترده در صنعت جواهرسازی، ساخت انواع زیورآلات و همچنین در ساخت کوچک‌ترین قطعاتی از جنس طلا مانند حلقه، آویز، دستبند، گوشواره و… که نیاز به جوشکاری‌های ظریف دارند، استفاده می‌شود.

این دستگاه با عملکرد حرفه‌ای برای پر کردن منافذ، جوشکاری مفتول و جداسازی مفتول‌های از قبل جوشکاری شده، تعمیر و بازسازی مجدد طلا و جواهرات استفاده می‌شود.

ساخت قطعات جواهرات ممکن است بسیار پیچیده به نظر برسد، اما زمانی که بهترین دستگاه جوش لیزری طلا را دارید، می‌توانید آن را در عرض چند دقیقه و کاملا دقیق بدون آسیب رساندن به زیورآلات انجام دهید.

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره, فرایند جوشکاری طلا و نقره, کاربرد جوشکاری لیزری طلا, مزایای دستگاه جوش لیزری طلا
دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

مقایسه جوش لیزری طلا و نقره با روش های سنتی

با جوش لیزری، امکان کار بر روی جزئیات ظریف را دارید، ویژگی که این فناوری را برای جواهرات و طلاسازان ایده آل می کند. کار با ماشین های جوش لیزری ساده ‌تر، سریع ‌تر و تمیزتر نسبت به استفاده از روش‌ های معمولی جوش در جواهرسازی مانند لحیم کاری، جوشکاری و ذوب است و با آن نتایج بسیار بهتری را شاهد خواهید بود.

برخلاف روش ‌های لحیم کاری معمولی یا جوشکاری با گاز معمولی، فلزاتی که قرار است به یکدیگر متصل شوند، با جوش لیزری در نقطه جوش یک قسمت مذاب و کاملاً همگن و یکدست بدست می آید که آن ها را به یکدیگر متصل می کند. این باعث می شود که نقص های روش های سنتی برطرف شود و در زمان و هزینه صرفه جویی شود.

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره, فرایند جوشکاری طلا و نقره, کاربرد جوشکاری لیزری طلا, مزایای دستگاه جوش لیزری طلا
مقایسه جوش لیزری طلا و نقره با روش های سنتی

فرایند جوشکاری طلا و نقره

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره با استفاده از انتقال گرما در سطح بالایی برای اتصال یا خم کردن این فلزات استفاده می‌شود.

امروزه در صنعت جوشکاری لیزر، در دسترس بودن بهترین دستگاه جوش لیزر طلا، فرایند جوشکاری و طراحی جواهرات را بسیار کارآمد و سریع‌تر از حالت قبل کرده است؛ زیرا قبلا این فرایند به‌صورت دستی انجام می‌شد و زمان زیادی را می‌گرفت. اما با گذشت زمان دستگاه جوش لیزری پیشرفته به بازار عرضه شد که فرایند جوشکاری را ساده‌تر کرده‌اند.

با استفاده از این روش در خط تولید جواهرات خود می‌توانید در زمان و همچنین هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید؛ از طرفی هیچ نیازی به نگرانی در مورد فرایند بازسازی وجود ندارد.

می‌توانید از این دستگاه علاوه بر طلا و نقره برای جوش لیزری فلزات مختلف نیز استفاده کنید؛ اما علاوه بر جوش لیزری طلا، دستگاه ی مختص جوش لیزری فلزات وجود دارد.

با گذشت زمان و تغییر نیازها در صنایع مختلف، دستگاه جوش لیزری جواهرات رواج یافته و به بخش مهمی تبدیل می‌شود. این دستگاه، نقطه جوش موضعی و دقیقی را برای آنها فراهم کرده‌اند؛ در نتیجه با هیچ آسیبی مواجه نخواهید شد.

این دستگاه‌های پیشرفته برای تولید سطح گرمای دقیق طراحی شده‌اند تا این امکان را ایجاد کنند که کارهای تعمیر و جوشکاری را به راحتی انجام دهید. اگرچه می‌توان گفت که جوشکاری لیزری جایگزین دائمی روش‌های سنتی جواهرسازی مانند جوشکاری یا لحیم کاری با استفاده از شعله نیست، اما اکثر جواهرسازان مدرن اکنون از این روش برای صرفه جویی در هزینه و همچنین زمان استفاده می‌کنند.

دستگاه جوش لیزری طلا و نقره, فرایند جوشکاری طلا و نقره, کاربرد جوشکاری لیزری طلا, مزایای دستگاه جوش لیزری طلا
فرایند جوشکاری طلا و نقره

کاربرد جوشکاری لیزری طلا

از دستگاه جوش لیزری برای جواهرات طلا و نقره به منظور جوشکاری لیزری از نوع سوراخ‌دار و نقطه‌ای استفاده می‌شود. جوشکاری نقطه‌ای لیزر جنبه مهمی از کاربرد فناوری فرایند لیزر است. فرایند جوشکاری نقطه‌ای یک نوع هدایت حرارتی به شمار می‌رود که با تابش لیزر، سطح قطعه کار را گرم کرده و گرمای سطح متریال از طریق حرارت به داخل پخش خواهد شد؛ سپس قطعه کار را با کنترل بر روی عرض، انرژی، حداکثر توان و تکرار فرکانس پالس لیزر برای تشکیل حوضچه مذاب ذوب می‌کند.

با استفاده از یک دستگاه جوش لیزری با کیفیت بالا می‌توان برای جلوگیری از مسائلی مانند خلل و فرج (سوراخ های ریز) در محصول نهایی یا ریخته گری خام استفاده کرد.

با استفاده از منبع لیزر، می‌توانید سطح خلل و فرج دار در قطعات جواهرات را با ترکیب فلزات مختلف در آن ناحیه اصلاح کنید؛ این کار تاثیری روی قسمت های دیگر جواهرات نخواهد داشت.

از دستگاه جوش لیزری می‌توان برای لحیم کاری و جوش دادن قطعات مختلف جواهرات استفاده کرد که با روش‌های سنتی لحیم‌کاری یا شعله قابل انجام نیستند؛ با توجه به گفته متخصصان، چنین دستگاه‌هایی راه‌حل قابل اعتمادی برای تعمیر قالب قطعات جواهرات است که بسیار سریع‌تر و آسان‌تر انجام می‌شود.

علاوه بر دستگاه جوش لیزری طلا، برای برش و حکروی جواهرات طلا و نقره نیز از دستگاه‌های برش و حک لیزری مانند دستگاه فایبر مارکینگ برای حکاکی روی این متریال استفاده می‌شود.

ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری طلا و نقره

 • انرژی، عرض پالس لیزر، فرکانس و اندازه نقطه نور را می‌توان برای جوش لیزری متریال‌ها در محدوده بزرگی تنظیم کرد.
 • پارامترهای جوش لیزری توسط اهرم در داخل حفره مهر و موم تنظیم می‌شوند که ساده و بسیار کارآمد است.
 • حفره همگرا سرامیکی در جوشکاری، مقاوم در برابر خوردگی و درجه حرارت بالا است و عمر مفیدی بین 8-10 سال را دارد.
 • در این دستگاه از پیشرفته‌ترین سیستم محافظ نور برای از بین بردن سوزش چشم هنگام کار با لیزر استفاده شده است.
 • این دستگاه قابلیت کارکرد به مدت 24 ساعت به طور مداوم را با عملکرد پایدار دارد؛ همچنین در 10000 ساعت بدون تعمیر و نگهداری خواهد بود.
 • طراحی دستگاه جوش لیزری طلا مبتنی بر راحتی اپراتور با ارگونومی مطابقت دارد و از خستگی طولانی‌مدت کار جلوگیری می‌کند.

 

مزایای دستگاه جوش لیزری طلا

 • سرعت بالا
 • راندمان بالا
 • عمیق
 • تغییر شکل کوچک
 • منطقه اثر حرارت کوچک
 • کیفیت جوش بالا
 • نقطه‌جوش بدون آلودگی
 • سازگار با محیط‌ زیست

نکات جوش لیزری نقره

در جوشکاری لیزر نقره که فلزی بازتابنده است با چالش هایی مواجه خواهید شد. بنابراین شما باید بدانید که چگونه با اعمال برخی نکات بهترین نتیجه را کسب کنید. از جمله این نکات عبارتند از:

مهم ترین نکته در مورد فلز نقره انعکاس پذیری آن است که جوش لیزری را چالش برانگیزتر از سایر فلزات گرانبها می کند، اما ترفند هایی وجود دارد که می توانید برای کاهش بازتابندگی آن استفاده کنید.
برخورد پرتو لیزر با نقره همچون برخورد لیزر با آینه است، لذا قبل از جوشکاری آن را صیقل ندهید. قطعه را با کاغذ سنباده ریز و یا سندبلاست خشن کنید تا حالت آینه ای آن از بین برود.

دستگاه لیزر جوش طلا و جواهر

در حین جوشکاری لیزری، اگر متوجه شدید که در برخی قسمت ها جوش به خوبی انجام شده ولی در برخی قسمت های دیگر اینطور نیست، سعی کنید انگشت خود را بر روی آن قسمت ها بکشید زیرا چربی دست از بازتابندگی نقره جلوگیری می کند.
تنها راه برای شکستن بازتاب سطحی نقره استفاده از تنظیمات بهینه در جوشکاری لیزری است. معمولاً جوشکاری نقره نسبت به طلا یا پلاتین بیشتر طول می کشد. در حین کار از فرکانس 5/1 تا 2 هرتز استفاده کنید و حرارت را روی قطعه ثابت نگه دارید، زیرا قطعه نباید گرما را از دست بدهد.
به دلیل نیاز فلز به گرمای زیاد، هنگام جوش دادن یک قطعه نقره با سنگ های قیمتی دقت بیشتری داشته باشید. زیرا سنگ ها گرمای لیزر را جذب می کنند و بیش از حد داغ می شوند. اگر این اتفاق افتاد کار را متوقف کنید تا سنگ ها خنک شوند تا از آسیب به انگشتان خود جلوگیری کنید.
هنگام جوشکاری لیزری نقره از سیم جوش نقره با 5% پلاتین استفاده کنید زیرا این سیم به خوبی و زیبایی جوش می خورد و تخلخل ندارد.

محدودیت های جوشکاری لیزری جواهرات

با اینکه جوشکاری لیزری بسیار با دقت است و برای طیف زیادی از فلزات پر مصرف در صنعت طلا و جواهرسازی کاربرد دارد، با این حال در برخی موارد با محدودیت هایی روبرو است.

یک نمونه آلیاژهای تیتانیوم است. تیتانیوم خالص به خوبی با دستگاه جوش لیزی تطابق دارد اما آلیاژهای تیتانیوم معمولاً با موفقیت جوش داده نمی شوند و نقاط جوش داده شده شکننده هستند.

لحیم کاری طلای سفید روی پلاتین و خود اقلام طلای سفید نیز می تواند هنگام جوشکاری لیزر مشکل ساز باشد.

محتوای لحیم که شامل فلز روی است، در طول فرآیند جوشکاری لیزری پلاتین یا طلا، منجر به ایجاد ریز تخلخل و یک جوش شکننده یا ضعیف می‌ شود. چرا که فلز روی نسبت به فلز اصلی نقطه ذوب و انجماد متفاوت تری دارد و زودتر سرد می شود و همین امر جوش این فلزات را با مشکل مواجه می کند. آلیاژهای روی، قلع یا سرب به راحتی با لیزر جوش داده نمی ‌شوند.

بنابراین در جوشکاری طلا به خصوص طلای سفید باید با دقت عمل کرد.

جوشکاری لیزر اجازه می دهد تا فلزات گرانبها و بسیاری از آلیاژهای دیگر بدون استفاده از لحیم کاری یا مشعل به یکدیگر متصل شوند. جوش های لیزری حتی در مناطقی که دسترسی به آن ها با تکنیک های جوشکاری سنتی دشوار است، قوی و محکم هستند. گرما بسیار موضعی و ناحیه و حوضچه جوش اندک است. همین امر اتصال های ظریف، دقیق و ماندگاری را ایجاد می کند.

ویژگی‌های دستگاه جوش لیزری چیست؟

قابلیت کاکرد 24 ساعته، تنظیم پالس لیزری برای متریال های بزرگتر، طراحی ارگونومی و …

مزایای دستگاه جوش لیزری چیست؟

سرعت و راندمان بالا، نقطه‌جوش بدون آلودگی، سازگار با محیط‌ زیست و …

این نوشته در مقالات ارسال شده و با برچسب گذاری شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.