دستگاه برش لیزر فلزات را بهتر بشناسیم

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر

دستگاه برش لیزر فلزات همانطور که از اسمش مشخص است برای برش انواع فلزات در صنایع و شرکت ها و تولیدی های مختلف استفاده می شود. این دستگاه به سه دسته اصلی تقسیم می شود که با هم بررسی می کنیم.

دستگاه برش لیزر

برش لیزر فلزات در یک نگاه

اگر بخواهیم دستگاه برش لیزر فلزات را به طور کلی معرفی کنیم سه دسته بندی کلی برای آن در نظر گرفته می شود :
دسته اول دستگاهی است که برای برش و یا حکاکی روی جنس غیر از فلز است این دستگاه معمولاً متفاوت از دو نوع بعدی است.
دسته دوم شامل برش لیزر فلزات هیبریدی بوده که برای برش روی فلزات و غیر فلزات اجرا می شود. و به نسبت مدل اولل کارایی بیشتری دارد و دسته سوم شامل دستگاه برش و مارکینگ است. به طوری که دستگاه برش برای فلزات بوده و مارکینگ مخصوص غیر فلزات است.
از دستگاه برش لیزر فلزات برای صنایع فلزی، تبلیغات، چوب، پارچه و چرم و نمد استفاده می شود و کاربرد زیادی دارد.

دستگاه های برش لیزر را بیشتر بشناسیم!

موضوع از این قرار است که برش و حکاکی با دستگاه برش لیزر فلزات با دقت و سرعت بالایی انجام می شود. به این ترتیب کارها خیلی بهتر پیش رفته و کیفیت نهایی نیز مطلوب تر است. شاید بپرسید که خدمات برش لیزر چیست و چه مفهومی دارد؟ برش لیزر به طور کلی به معنی تقویت نور به روش گسیل القایی تابش است. نام دیگری که برای دستگاه برش لیزر در نظر گرفته شده است برش CNC است. و به دستگاهی گفته می شود که از نور لیزر متمرکز شده روی قطعه کار استفاده کرده و برش را به صورت روتین انجام می دهد. متریال های مختلفی به واسطه دستگاه برش لیزر قابلیت اجرا دارند. اینطور که بررسی ها نشان می دهد این دستگاه سبک های مختلفی دارد.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
دستگاه برش لیزر فلزات را بیشتر بشناسیم

انواع دستگاه برش لیزر فلزات

دستگاه برش لیزر فلزات در مدل های مختلفی طراحی شده است و هر یک از نظر کارکرد به نسبت دیگری متفاوت هستند پس باید اطلاعات بهتری از آن داشته باشیم:

دستگاه برش لیزر تک میز

دستگاه برش لیزر فلزات تک میز برای مشتریانی مناسب است که حجم کار زیادی ندارند. مثلاً می توان این دستگاه را برای شرکت های تابلو برق سازی و آسانسور سازی استفاده کرد همینطور شرکت های لوازم آشپزخانه صنعتی که تولید زیادی در ماه ندارند نیز از این دستگاه استفاده می کنند. این دستگاه قیمت مناسبی داشته و در لیست دستگاه های اقتصادی قرار می گیرد. توان آن بین 500 الی 6000 وات تعریف شده است و معمولاً ابعاد میز بیش از 3 متر نیست.

دستگاه برش لیزر فلزات با میز متغیر یا دو میز

میز دومی که برای دستگاه های برش لیزر در نظر گرفته می شود در تعویض ورق فلزی کاربرد داشته و سبب می شود .که کار سریع تر انجام شود و به نوبه خود راندمان کار را افزایش می دهد. شرایط به این صورت است که در ابتدا برش ورق اول به اتمام می رسد و سپس ورق دوم به واسط کاربر روی میز دوم قرار می گیرد. و پس از این برش ورق اول تمام شد برش دوم خودکار اجرا می شود. در واقع دستگاه برش کاری را روی میز اول آغاز می کند. و اپراتور می تواند در همان زمان ورق های جدید را روی میز دوم قرار دهد در نهایت ورق های برشکاری شده از میز دوم تخلیه می شود. به این ترتیب سوئیچ قوی بین کار صورت می گیرد و اتلاف وقت به حداقل می رسد.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
انواع دستگاه برش لیزر فلزات

عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات

حال می خواهیم در مورد عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات صحبت کنیم تا مشخص شود که این دستگاه بر اساس چه مکانیزمی اجرا می شود. عملکرد دستگاه برش لیزر به این صورت است که در ابتدا اشعه لیزر از هد دستگاه روی جسمی که قرار است. برش بر روی آن صورت بگیرد، تابیده می شود. این پرتو لیزری بر اساس سطح قدرتی که دارد سبب برش می شود. و گاه نیز برای حکاکی طراحی می شود. در نهایت قسمت هایی که برش خورده است به واسطه گاز فشار بالا از روی جسم برداشته می شود. و یک سطح صاف و صیقلی بر روی قطعه اصلی ایجاد می شود.

معمولاً دستگاه های لیزر در دو سبک فایبر و CO2 اجرا می شود و هر یک شامل یک سری مزایای خاص هستند. در لیزر فایبر برخلاف مدل CO2 حرکتی برای قطعات و آینه ها دیده نمی شود و موقعیت به شکل ثابت دنبال می شود. و به طور کلی از نظر هزینه شرایط سودمندتری خواهد داشت.

دستگاه های فایبر 3 کیلو وات به صورتی طراحی شده اند که یک سوم میزان مصرف دستگاه های CO2 را خواهند داشت.

زمانی که از دستگاه برش لیزر استفاده می شود ضایعات کمتری نسبت به سایر روش های برش در نظر گرفته می شود. از مزایای دیگر این دستگاه عدم نیاز به ساخت قالب برای برش خواهد بود.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
عملکرد دستگاه برش لیزر فلزات

مزایای دستگاه ها را بدانیم

معمولاً لیزرهای فایبر چندین مزیت اصلی دارند که با هم بررسی می کنیم:

1- انتشار نور: انتشار نور سبب می شود تا محافظت از محیط به خوبی صورت بگیرد. این لیزرها به طور کلی قابلیت فشرده سازی داشته و همینطور پهنای باند بزرگ برای آن تعریف شده است. و سبب می شود که دامنه تنظیم برای طول موج گسترده تر شود و ظرفیت تولید پالس نیز کوتاه تر شود. معمولاً این لیزر ها از نظر قدرت و کارایی بسیار قوی هستند.

2- برش مواد نازک با سرعت بالا: برش توسط دستگاه برش لیزر برای مواد نازک به قدری سریع است که گاه چشم از آن جا می ماند. این دستگاه توانایی برش مواد بازتابنده را نیز داشته و به صورت صیقلی طراحی می شود. به هر صورت این دستگاه ها بدون اینکه خطر انعکاس داشته باشند پروسه برش را دنبال می کنند. فلزاتی مثل مس، برنج و آلومینیوم در این زمینه رویکرد بهتری را ایفا می کنند.

مزایای دستگاه برش

3- عدم خسارت گرمایی: معمولاً نوعی پرتو از دستگاه برش لیزر ساطع می شود و قدرت زیادی دارد. این پرتو به قدری محکم است که در داخل فولاد نفوذ می کند و آن را برش می دهد. چنین پرتوی هیچ آسیبی به اطراف جسم وارد نمی کند و در بسیاری از صنایع مورد رضایت واقع می شود. معمولاً دستگاه برش لیزر فلزات برای دستگاه های الکترونیکی گزینه خوبی محسوب می شود و روی اندازه های فوق العاده کوچک کار می کند.

4- عملکرد عالی: لیزرهای فایبر عملکردی برتر به نسبت نمونه های مشابه دارند و می توانند سطح پرتوی باکیفیت بسیار بالا را شامل شوند. به طور کلی عملکرد دستگاه به قدری قوی است که سبب افزایش چگالی توان می شود. در این صورت سرعت بالاتر رفته و مصرف برق نیز کاهش می یابد و اثر بخشی بالایی خواهد داشت.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
مزایای دستگاه برش لیزر فلزات

نکاتی در خصوص دستگاه برش لیزر فلزات

یک سری نکات جالب در مورد دستگاه برش لیزر فلزات وجود دارد که بررسی آن خالی از لطف نیست:

1- در صورتی که می خواهید ماده ای را برای بار اول با دستگاه برش لیزر فلزات، برش بزنید می بایست به این نکته توجه داشته باشید. که این دستگاه طول موج کوتاهی دارد و نمی تواند اکریلیک یا پلی کربنات را برش بزند و برای چوب و پارچه استفاده می شود.

2- به ضخامت ماده توجه کنید! ضخامت ماده ای که قرار است برش زده شود بسیار مهم است. اگر مواد سفت تر و کلفت تر باشد، نیاز به انرژی بیشتری برای برش بوده مثلاً فولاد نرم در این زمینه بسیار مهم است. در چنین حالتی نیاز به نصب هد برش لیزر بوده و در کنار هد برش استفاده می شود و یک سری نتایج خوب به همراه دارد.

3- محافظت چشم در استفاده از دستگاه برش لیزر فلزات بسیار مهم است چون طول موج کوتاه تر از یک میکرونی که توسط این دستگاه تولید می شود. از طریق قرنیه چشم به شبکیه منتقل می شود. محافظت چشم در برابر آن اهمیت زیادی دارد. مسئله ساده اینکه به راحتی می توان یک سری تجهیزات ایمنی را دنبال کرد.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
نکاتی در خصوص دستگاه برش لیزر فلزات

انواع لیزر در دستگاه ها

لیزرهای مختلفی برای دستگاه برش لیزر فلزات استفاده می شود مثلاً لیزرهای فیبری، شیمیایی، رایدو اکتیو، لیزر گازی، لیزر جامد و … که هر یک از نظر کارایی نسبت به هم متفاوت هستند. اگر بخواهیم مناسب ترین لیزر برای دستگاه برش لیزر فلزات را در نظر داشته باشیم لیزر جامد و لیزر گازی است. لیزرهای گازی و جامد به طور کلی برگرفته از دستگاه برش لیزر فلزات صنعتی هستند. با ویژگی های این لیزرها بیشتر آشنا شویم:

لیزر CO2:

این سبک از لیزر به صورت گازی بوده و کاربرد زیادی در دستگاه برش لیزر فلزات دارد. از این لیزر هم برای برش و هم برای حکاکی استفاده می شود. گازی که برای این لیزر استفاده شده است. ترکیبی از دی اکسید کربن است و به طور کلی جریان الکتریکی مخصوصی را شامل شده که عملیات برش را در بر می گیرد.

لیزر Nd:

لیزر nd برای تضعیف ماده استفاده می شود اما مدل یاگ ان دی برای حکاکی و برش مورد استفاده قرار می گیرد و مزایای زیادی دارد. قطر اشعه این لیزر بسیار کوچک است. به طور کلی اشعه لیزر تقریبا ده برابر کوچکتر ارزیابی شده است. و اینطور که مشخص است برش به واسطه این لیزرها بسیار عالی بوده و با سطح کیفیت بالایی دنبال می شود. این مزایا سبب شده تا دستگاه برش لیزر ان دی یاگ طرفدار زیادی داشته باشد. این لیزر مقرون به صرفه بوده و کاربری بسیار آسانی دارد.

اجزای تشکیل دهنده دستگاه ها

اجزای دستگاه برش لیزر فلزات نسبت به هم تفاوت زیادی دارند که با هم بررسی می کنیم:

تیوب: تیوب مهمترین جز لیزر co2 محسوب می شود و به طور کلی وظیفه این قطعه این است که اشعه گاز co2 را فراهم سازد. البته که تیوب یک قطعه موقتی بوده و پس از اتمام کار می بایست تعویض شده و یا شارژ شود.

هد: وظیفه این قطعه متمرکز سازی اشعه تولید شده در یک نقطه است. در واقع هد لنزی در خود دارد که این کار را به خوبی انجام می دهد. این عملکرد هد باعث برش زیر هد نیز می شود.

آینه ها: از دیگر قطعاتی که برای برش لیزر فلزات در نظر گرفته می شود آینه ها هستند. وظیفه این قطعه این است که اشعه تولید شده را به واسطه تیوب به لیزر هد انتقال سازد. از دیگر قطعاتی که برای دستگاه برش لیزر فلزات در نظر گرفته می شود می توان به چیلر و استپ موتور و همینطور صفحه آهنی و پمپ هوا اشاره کرد.

چرا برش لیزری از روش های سنتی بهتر است؟

شاید بگویید دستگاه برش لیزر فلزات چقدر نسبت به روش های سنتی برتر است! این برتری روی سرعت کار است و یا روی کیفیت کار نیز تاثیر می گذارد؟

وقتی از برش لیزری استفاده می شود دیگر نیاز به ماشینکاری مجدد نخواهد بود. از سوی دیگر پلیسه و سوختگی نیز روی سطح کار دیده نمی شود. سرعت بالایی برای دستگاه های لیزر در نظر گرفته می شود سبب می شود که قطعات به بهترین نحو برش داده شود.

قابلیت پیاده سازی آسان برای طرح ها وجود داشته و به طور کلی نقشه ها را می توان توسط ابزارهای مختلف اجرا کرد. وقتی صحبت از برش لیزر فلزات است یعنی قطعه به شکلی برش می کند که هیچ نوع فشار فیزیکی روی آن اعمال نشود. در نهایت لبه های قطعات له می شوند. فلزات با دقت بسیار بالایی بریده می شوند و این دقت سبب می شود که ضخامت قطعات متفاوت ارزیابی شود.

دستگاه برش لیزر فلزات,برش لیزر,لیزر فلزات،کارو لیزر,شرکت کارو لیزر
چرا برش لیزری از روش های سنتی بهتر است؟

کلام آخر

در این مقاله دستگاه برش لیزر فلزات به طور دقیق ارزیابی شود و نوع لیزری که استفاده می شود. سنجیده شد حال باید بررسی کنید که سطح پروژه شما به چه صورت است و چطور می توان لیزر مورد نظر را ارزیابی کرد. بررسی ها حاکی از این است که برخی از قطعات در دستگاه برش لیزر فلزات متفاوت عمل می کنند. اینطور که مشخص است لیزرهایی که در برش لیزر استفاده می شود معمولاً در سبک گاز و جامد بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. البته که قطعات اجرا شده برای دستگاه برش لیزر باید از نظر کیفیت تضمین شده باشند. محصولی خریداری کنید که بتواند نیاز و انتظارات شما را برطرف سازد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.